GeneSiC Semiconductor MBRF300200R
Part No.:
MBRF300200R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-244AB
Description:
DIODE MOD SCHOTTKY 200V TO-244AB
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-244AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MBRF300200R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRF300200R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF300200R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF300200R.
Image MBRF300200R
Part Number MBRF300200R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case TO-244AB
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C