GeneSiC Semiconductor MBRF30030R
Part No.:
MBRF30030R
Package:
TO-244AB
Description:
DIODE MOD SCHOT 30V 150A TO244AB
Package/Case:
TO-244AB
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MBRF30030R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRF30030R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF30030R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF30030R.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRF30030R pin diagram, MBRF30030R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRF30030R
Part Number MBRF30030R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case TO-244AB
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C