GeneSiC Semiconductor MBRF400100R
Part No.:
MBRF400100R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-244AB
Description:
DIODE MOD SCHOTTKY 100V TO-244AB
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-244AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
840 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MBRF400100R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRF400100R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF400100R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF400100R.
Image MBRF400100R
Part Number MBRF400100R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case TO-244AB
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C