GeneSiC Semiconductor MBRF400150R
Part No.:
MBRF400150R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-244AB
Description:
DIODE MOD SCHOTTKY 150V TO-244AB
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
TO-244AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MBRF400150R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRF400150R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF400150R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF400150R.
Image MBRF400150R
Part Number MBRF400150R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case TO-244AB
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C