GeneSiC Semiconductor MBRF40040R
Part No.:
MBRF40040R
Description:
DIODE MOD SCHOT 40V 200A TO244AB
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MBRF40040R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRF40040R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF40040R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF40040R.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRF40040R pin diagram, MBRF40040R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRF40040R
Part Number MBRF40040R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case TO-244AB
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C