onsemi MBRF40250T
Part No.:
MBRF40250T
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBRF40250T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 250V 40A TO220FP
Manufacturer:
onsemi
Series:
SWITCHMODE™
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
250 V
Current - Average Rectified (Io):
40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
970 mV @ 40 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F:
500pF @ 5V, 1MHz
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220FP
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
1. How to order MBRF40250T on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRF40250T price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRF40250T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRF40250T.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRF40250T pin diagram, MBRF40250T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRF40250TG MBRF40250T
Part Number MBRF40250TG MBRF40250T
Manufacturer onsemi onsemi
Series SWITCHMODE™ SWITCHMODE™
Package/Case TO-220-3 Full Pack TO-220-3 Full Pack
Packaging Tube Tube
Product Status Active Obsolete
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 250 V 250 V
Current - Average Rectified (Io) 40A 40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 970 mV @ 40 A 970 mV @ 40 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 30 µA @ 250 V 30 µA @ 250 V
Capacitance @ Vr, F 500pF @ 5V, 1MHz 500pF @ 5V, 1MHz
Grade - -
Qualification - -
Mounting Type Through Hole Through Hole
Supplier Device Package TO-220FP TO-220FP
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C