GeneSiC Semiconductor MBRH15030L
Part No.:
MBRH15030L
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 150A D-67
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
580 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 30 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MBRH15030L on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRH15030L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH15030L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH15030L.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRH15030L pin diagram, MBRH15030L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRH15030L
Part Number MBRH15030L
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 30 V
Current - Average Rectified (Io) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 580 mV @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 30 V
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package D-67
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C