GeneSiC Semiconductor MBRH15040L
Part No.:
MBRH15040L
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 150A D-67
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
1. How to order MBRH15040L on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRH15040L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH15040L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH15040L.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRH15040L pin diagram, MBRH15040L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRH15040L
Part Number MBRH15040L
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 40 V