GeneSiC Semiconductor MBRH15040RL
Part No.:
MBRH15040RL
Description:
DIODE SCHOTTKY REV 40V 150A D-67
Technology:
Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 150 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
1. How to order MBRH15040RL on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRH15040RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH15040RL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH15040RL.
Image MBRH15040RL
Part Number MBRH15040RL
Product Status Obsolete
Technology Schottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 150 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 mA @ 40 V