GeneSiC Semiconductor MBRH240150R
Part No.:
MBRH240150R
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Single Diodes
Package:
D-67
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBRH240150R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 240A D-67
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
D-67
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 240 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MBRH240150R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRH240150R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH240150R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH240150R.
Image MBRH240150R
Part Number MBRH240150R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case D-67
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
Current - Average Rectified (Io) 240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 240 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package D-67
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C