GeneSiC Semiconductor MBRH240200R
Part No.:
MBRH240200R
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBRH240200R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 240A D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 240 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MBRH240200R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRH240200R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH240200R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH240200R.
Image MBRH240200R
Part Number MBRH240200R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case D-67
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Current - Average Rectified (Io) 240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 240 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 200 V
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package D-67
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C