GeneSiC Semiconductor MBRH24040R
Part No.:
MBRH24040R
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBRH24040R.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 240A D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 240 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MBRH24040R on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRH24040R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH24040R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH24040R.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRH24040R pin diagram, MBRH24040R datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRH24040R
Part Number MBRH24040R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case D-67
Packaging Bulk
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720 mV @ 240 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 40 V
Qualification -
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package D-67
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C