GeneSiC Semiconductor MBRH24045
Part No.:
MBRH24045
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBRH24045.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 240A D-67
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
720 mV @ 240 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 45 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
1. How to order MBRH24045 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRH24045 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRH24045?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRH24045.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRH24045 pin diagram, MBRH24045 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRH24045 MBRH24045R
Part Number MBRH24045 MBRH24045R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case D-67 D-67
Packaging Bulk Bulk
Product Status Active Active
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V
Current - Average Rectified (Io) 240A 240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 720 mV @ 240 A 720 mV @ 240 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 45 V 1 mA @ 45 V
Qualification - -
Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
Supplier Device Package D-67 D-67
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C