onsemi MBRM1H100T3G
Part No.:
MBRM1H100T3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Diodes
Package:
DO-216AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMBRM1H100T3G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A POWERMITE
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
DO-216AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
760 mV @ 1 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
20 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Powermite
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
1. How to order MBRM1H100T3G on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRM1H100T3G price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRM1H100T3G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRM1H100T3G.
Image MBRM1H100T3G
Part Number MBRM1H100T3G
Manufacturer onsemi
Series -
Package/Case DO-216AA
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 760 mV @ 1 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F -
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package Powermite
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C