GeneSiC Semiconductor MBRT40040L
Part No.:
MBRT40040L
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MOD SCHOTT 40V 200A 3TOWER
Package/Case:
Three Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MBRT40040L on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRT40040L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRT40040L?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRT40040L.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRT40040L pin diagram, MBRT40040L datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRT40040L
Part Number MBRT40040L
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Three Tower
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 200A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 200 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C