GeneSiC Semiconductor MBRTA600200
Part No.:
MBRTA600200
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MOD SCHOT 200V 300A 3TOWER
Package/Case:
Three Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MBRTA600200 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRTA600200 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRTA600200?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRTA600200.
Image MBRTA600200 MBRTA600200R
Part Number MBRTA600200 MBRTA600200R
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - -
Package/Case Three Tower Three Tower
Packaging Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Anode
Technology Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 300 A 920 mV @ 300 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 4 mA @ 200 V 4 mA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C