GeneSiC Semiconductor MBRTA60035RL
Part No.:
MBRTA60035RL
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MOD SCHOTT 35V 300A 3TOWER
Package/Case:
Three Tower
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
600 mV @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order MBRTA60035RL on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRTA60035RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRTA60035RL?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRTA60035RL.
Image MBRTA60035RL
Part Number MBRTA60035RL
Manufacturer GeneSiC Semiconductor
Series -
Package/Case Three Tower
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 35 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 300 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 35 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C