GeneSiC Semiconductor MBRTA60040
Part No.:
MBRTA60040
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Category:
Diode Arrays
Package:
Three Tower
Description:
DIODE MOD SCHOTT 40V 300A 3TOWER
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
Series:
Package/Case:
Three Tower
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
700 mV @ 300 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MBRTA60040 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MBRTA60040 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MBRTA60040?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBRTA60040.
7.How to contact us to get technical supports, such as MBRTA60040 pin diagram, MBRTA60040 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MBRTA60040 MBRTA60040L MBRTA60040R MBRTA60040RL
Part Number MBRTA60040 MBRTA60040L MBRTA60040R MBRTA60040RL
Manufacturer GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor GeneSiC Semiconductor
Series - - - -
Package/Case Three Tower Three Tower Three Tower Three Tower
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Technology Schottky Schottky Schottky Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V 40 V 40 V 40 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 300A 300A 300A 300A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 300 A 600 mV @ 300 A 700 mV @ 300 A 600 mV @ 300 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 40 V 5 mA @ 40 V 1 mA @ 40 V 5 mA @ 40 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C