NXP USA Inc. MC10XS3535HFK
Part No.:
MC10XS3535HFK
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Category:
Power Distribution Switches, Load Drivers
Package:
24-PowerQFN
Description:
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:6 24PQFN
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package/Case:
24-PowerQFN
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Switch Type:
General Purpose
Number of Outputs:
6
Ratio - Input:Output:
1:6
Output Configuration:
High Side
Output Type:
N-Channel
Interface:
SPI
Voltage - Load:
7V ~ 20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Current - Output (Max):
Rds On (Typ):
10mOhm (Max), 35mOhm (Max)
Input Type:
Features:
Watchdog Timer
Fault Protection:
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, UVLO
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
24-PQFN (12x12)
1. How to order MC10XS3535HFK on DeepFinds Electronics?
3. Are the MC10XS3535HFK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MC10XS3535HFK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MC10XS3535HFK.
Image MC10XS3535HFKR2 MC10XS3535HFK
Part Number MC10XS3535HFKR2 MC10XS3535HFK
Manufacturer NXP USA Inc. NXP USA Inc.
Package/Case 24-PowerQFN 24-PowerQFN
Series - -
Packaging Tape & Reel (TR) Tray
Product Status Obsolete Obsolete
Switch Type General Purpose General Purpose
Number of Outputs 6 6
Ratio - Input:Output 1:6 1:6
Output Configuration High Side High Side
Output Type N-Channel N-Channel
Interface SPI SPI
Voltage - Load 7V ~ 20V 7V ~ 20V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V 3V ~ 5.5V
Current - Output (Max) - -
Rds On (Typ) 10mOhm (Max), 35mOhm (Max) 10mOhm (Max), 35mOhm (Max)
Input Type - -
Features Watchdog Timer Watchdog Timer
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)