Micro Commercial Co MCAC16N03-TP
Part No.:
MCAC16N03-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCAC16N03-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 30 16A DFN5060
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
9mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
15 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1530 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
30W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN5060
1. How to order MCAC16N03-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCAC16N03-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCAC16N03-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCAC16N03-TP.
Image MCAC16N03-TP
Part Number MCAC16N03-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Bulk
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1530 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 30W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)