Micro Commercial Co MCAC35N10Y-TP
Part No.:
MCAC35N10Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCAC35N10Y-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 100 35A DFN5060
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
35A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
17.1mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1223 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
35W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN5060
1. How to order MCAC35N10Y-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCAC35N10Y-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCAC35N10Y-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCAC35N10Y-TP.
Image MCAC35N10Y-TP
Part Number MCAC35N10Y-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 17.1mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1223 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)