Micro Commercial Co MCAC50P03A-TP
Part No.:
MCAC50P03A-TP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCAC50P03A-TP.pdf
Description:
MOSFET P-CH 30 50A DFN5060
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FET Type:
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
50A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
4.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
160 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
9570 pF @ 15 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
35W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DFN5060
1. How to order MCAC50P03A-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCAC50P03A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCAC50P03A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCAC50P03A-TP.
Image MCAC50P03A-TP
Part Number MCAC50P03A-TP
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.6mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 9570 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 35W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)