Micro Commercial Co MCAC80N06YA-TP
Part No.:
MCAC80N06YA-TP
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCAC80N06YA-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60 80A DFN5060
Packaging:
Tape & Reel (TR)
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
99 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
4894 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
85W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DFN5060
1. How to order MCAC80N06YA-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCAC80N06YA-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCAC80N06YA-TP?
Image MCAC80N06YA-TP
Part Number MCAC80N06YA-TP
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 99 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4894 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 85W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)