IXYS MCC200-16IO1
Part No.:
MCC200-16IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Y4-M6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC200-16IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1600V Y4-M6
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Y4-M6
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
216 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
340 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8000A, 8600A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MCC200-16IO1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC200-16IO1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC200-16IO1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC200-16IO1.
Image MCC200-16IO1 MCC200-18IO1 MCC200-14IO1
Part Number MCC200-16IO1 MCC200-18IO1 MCC200-14IO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS
Series - - -
Package/Case Y4-M6 Y4-M6 Y4-M6
Packaging Box Box Box
Product Status Active Active Active
Structure Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 1.8 kV 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 216 A 216 A 216 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 340 A 340 A 340 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V 2 V 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8000A, 8600A 8000A, 8600A 8000A, 8600A
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)