IXYS MCC310-14IO1
Part No.:
MCC310-14IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC310-14IO1.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V Y2-DCB
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9200A, 9800A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MCC310-14IO1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC310-14IO1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC310-14IO1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC310-14IO1.
Image MCC310-18IO1 MCC310-14IO1 MCC310-12IO1 MCC310-16IO1 MCC310-08IO1
Part Number MCC310-18IO1 MCC310-14IO1 MCC310-12IO1 MCC310-16IO1 MCC310-08IO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case Module Module Module Y2-DCB Module
Packaging Bulk Box Bulk Bulk Box
Product Status Active Active Active Active Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.8 kV 1.4 kV 1.2 kV 1.6 kV 800 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 320 A 320 A 320 A 320 A 320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 500 A 500 A 500 A 500 A 500 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V 2 V 2 V 2 V 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9200A, 9800A 9200A, 9800A 9200A, 9800A 9200A, 9800A 9200A, 9800A
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA