IXYS MCC312-16IO1
Part No.:
MCC312-16IO1
Package:
Y1-CU
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC312-16IO1.pdf
Description:
SCR DUAL 1600V 520A Y1-CU
Package/Case:
Y1-CU
Packaging:
Bulk
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
9200A, 10100A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCC312-16IO1 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC312-16IO1 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC312-16IO1?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC312-16IO1.
Image MCC312-16IO1 MCC312-18IO1 MCC312-12IO1 MCC312-14IO1
Part Number MCC312-16IO1 MCC312-18IO1 MCC312-12IO1 MCC312-14IO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - -
Package/Case Y1-CU Y1-CU Y1-CU Y1-CU
Packaging Bulk Box Box Box
Product Status Active Active Active Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 1.8 kV 1.2 kV 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 320 A 320 A 320 A 320 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 520 A 520 A 520 A 520 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V 2 V 2 V 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 9200A, 10100A 9200A, 10100A 9200A, 10100A 9200A, 10100A
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ) -40°C ~ 140°C (TJ) -40°C ~ 140°C (TJ) -40°C ~ 140°C (TJ)