IXYS MCC44-12IO1B
Part No.:
MCC44-12IO1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC44-12IO1B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
51 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
80 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1150A, 1230A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCC44-12IO1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC44-12IO1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC44-12IO1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC44-12IO1B.
Image MCC44-08IO1B MCC44-12IO1B MCC44-14IO1B MCC44-14IO8B MCC44-16IO1B
Part Number MCC44-08IO1B MCC44-12IO1B MCC44-14IO1B MCC44-14IO8B MCC44-16IO1B
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 800 V 1.2 kV 1.4 kV 1.4 kV 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 51 A 51 A 51 A 51 A 51 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 80 A 80 A 80 A 80 A 80 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1150A, 1230A 1150A, 1230A 1150A, 1230A 1150A, 1230A 1150A, 1230A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA