IXYS MCC56-14IO1B
Part No.:
MCC56-14IO1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC56-14IO1B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
64 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCC56-14IO1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC56-14IO1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC56-14IO1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC56-14IO1B.
Image MCC56-16IO1B MCC56-12IO8B MCC56-12IO1B MCC56-14IO1B MCC56-18IO1B
Part Number MCC56-16IO1B MCC56-12IO8B MCC56-12IO1B MCC56-14IO1B MCC56-18IO1B
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 1.2 kV 1.2 kV 1.4 kV 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 64 A 64 A 64 A 64 A 64 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 100 A 100 A 100 A 100 A 100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1500A, 1600A 1500A, 1600A 1500A, 1600A 1500A, 1600A 1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA