IXYS MCC56-14IO8B
Part No.:
MCC56-14IO8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC56-14IO8B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR DUAL 1400V TO240AA
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
64 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
100 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1500A, 1600A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)