IXYS MCC95-12IO1B
Part No.:
MCC95-12IO1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCC95-12IO1B.pdf
Description:
THYRISTOR MODULE 1200V 2X116A
Shipping
Inventory:159
Packaging:
Bulk
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
116 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2250A, 2400A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCC95-12IO1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCC95-12IO1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCC95-12IO1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCC95-12IO1B.
Image MCC95-16IO1B MCC95-12IO1B MCC95-08IO1B MCC95-14IO1B MCC95-14IO1
Part Number MCC95-16IO1B MCC95-12IO1B MCC95-08IO1B MCC95-14IO1B MCC95-14IO1
Manufacturer IXYS IXYS IXYS IXYS IXYS
Series - - - - -
Package/Case TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA TO-240AA
Packaging Bulk Bulk Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV 1.2 kV 800 V 1.4 kV 1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 116 A 116 A 116 A 116 A 116 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 180 A 180 A 180 A 180 A 182 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V 2.5 V 2.5 V 2.5 V 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2250A, 2400A 2250A, 2400A 2250A, 2400A 2250A, 2400A 2250A, 2430A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA