IXYS MCD72-14IO8B
Part No.:
MCD72-14IO8B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCD72-14IO8B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR/DIO 1400V TO-240AA
Voltage - Off State:
1.4 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
115 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1700A, 1800A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCD72-14IO8B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCD72-14IO8B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCD72-14IO8B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCD72-14IO8B.
Image MCD72-14IO8B MCD72-12IO8B MCD72-12IO1B MCD72-08IO8B MCD72-16IO8B
Part Number MCD72-14IO8B MCD72-12IO8B MCD72-12IO1B MCD72-08IO8B MCD72-16IO8B
Voltage - Off State 1.4 kV 1.2 kV 1.2 kV 800 V 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 115 A 115 A 115 A 115 A 115 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 180 A 180 A 180 A 180 A 180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V 2.5 V 2.5 V 2.5 V 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1700A, 1800A 1700A, 1800A 1700A, 1800A 1700A, 1800A 1700A, 1800A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA 200 mA