IXYS MCD94-22IO1B
Part No.:
MCD94-22IO1B
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCD94-22IO1B.pdf
Description:
MOD THYRISTOR/DIO 2200V TO-240AA
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1700A, 1800A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCD94-22IO1B on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCD94-22IO1B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCD94-22IO1B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCD94-22IO1B.
Image MCD94-22IO1B MCD94-20IO1B
Part Number MCD94-22IO1B MCD94-20IO1B
Manufacturer IXYS IXYS
Series - -
Package/Case TO-240AA TO-240AA
Packaging Box Box
Product Status Active Active
Structure Series Connection - SCR/Diode Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 2.2 kV 2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 104 A 104 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 180 A 180 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 100 mA 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1700A, 1800A 1700A, 1800A
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA 150 mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)