Micro Commercial Co MCG10N15A-TP
Part No.:
MCG10N15A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCG10N15A-TP.pdf
Description:
MCG10N15A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-PowerWDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
10A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
65mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
22 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1182 pF @ 75 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20.8W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DFN3030-8
1. How to order MCG10N15A-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCG10N15A-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCG10N15A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCG10N15A-TP.
Image MCG10N15A-TP
Part Number MCG10N15A-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case 8-PowerWDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 65mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1182 pF @ 75 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 20.8W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)