Micro Commercial Co MCG18P02A-TP
Part No.:
MCG18P02A-TP
Package:
8-PowerWDFN
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCG18P02A-TP.pdf
Description:
MCG18P02A-TP
Package/Case:
8-PowerWDFN
Product Status:
Obsolete
FET Type:
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
18A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
8.5mOhm @ 4.2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id:
900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
29 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1255 pF @ 10 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
52W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DFN3030-8
1. How to order MCG18P02A-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCG18P02A-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCG18P02A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCG18P02A-TP.
Image MCG18P02A-TP
Part Number MCG18P02A-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case 8-PowerWDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 4.2A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1255 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 52W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)