Micro Commercial Co MCG25P06Y-TP
Part No.:
MCG25P06Y-TP
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCG25P06Y-TP.pdf
Description:
P-CHANNEL MOSFET,DFN3333
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Product Status:
Active
FET Type:
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
25A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
50mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
2.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
18.7 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1100 pF @ 30 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
60W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DFN3333
1. How to order MCG25P06Y-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCG25P06Y-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCG25P06Y-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCG25P06Y-TP.
Image MCG25P06Y-TP
Part Number MCG25P06Y-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case 8-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 25A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 50mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.7 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 60W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)