Micro Commercial Co MCG30N10Y-TP
Part No.:
MCG30N10Y-TP
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCG30N10Y-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH DFN3333
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
30A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
16.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
25 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1211 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
20.8W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DFN3333
1. How to order MCG30N10Y-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCG30N10Y-TP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCG30N10Y-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCG30N10Y-TP.
Image MCG30N10Y-TP
Part Number MCG30N10Y-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case 8-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1211 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 20.8W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)