IXYS MCMA140P1200TA
Part No.:
MCMA140P1200TA
Package:
TO-240AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCMA140P1200TA.pdf
Description:
SCR MODULE 1.2KV 140A TO240AA
Package/Case:
TO-240AA
Voltage - Off State:
1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
140 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
220 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
2400A, 2590A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCMA140P1200TA on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCMA140P1200TA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCMA140P1200TA?
Image MCMA140P1200TA
Part Number MCMA140P1200TA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-240AA
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 140 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 220 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2400A, 2590A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)