IXYS MCMA160P1600YA
Part No.:
MCMA160P1600YA
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCMA160P1600YA.pdf
Description:
SCR MODULE 1.6KV 160A MODULE
Package/Case:
Module
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
250 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
4750A, 5130A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Chassis Mount
1. How to order MCMA160P1600YA on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCMA160P1600YA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCMA160P1600YA?
Image MCMA160P1600YA
Part Number MCMA160P1600YA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case Module
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 160 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 250 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 4750A, 5130A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)