IXYS MCMA200PD1800YB
Part No.:
MCMA200PD1800YB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCMA200PD1800YB.pdf
Description:
DUAL THYRISTOR/DIODE Y4
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
315 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
6000A, 6480A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MCMA200PD1800YB on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCMA200PD1800YB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCMA200PD1800YB?
Image MCMA200PD1800YB
Part Number MCMA200PD1800YB
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 200 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 315 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 6000A, 6480A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)