IXYS MCMA260PD1600YB
Part No.:
MCMA260PD1600YB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Y4
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCMA260PD1600YB.pdf
Description:
SCR MODULE 1.6KV 260A Y4
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Y4
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
260 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
408 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8300A, 8970A
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MCMA260PD1600YB on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCMA260PD1600YB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCMA260PD1600YB?
Image MCMA260PD1600YB
Part Number MCMA260PD1600YB
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case Y4
Packaging Box
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 260 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 408 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 8300A, 8970A
Current - Hold (Ih) (Max) 150 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)