IXYS MCMA65P1800TA
Part No.:
MCMA65P1800TA
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
TO-240AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCMA65P1800TA.pdf
Description:
SCR MODULE 1.8KV 65A TO240AA
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-240AA
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes:
2 SCRs
Voltage - Off State:
1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
65 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
120 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
95 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1150A, 1240A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MCMA65P1800TA on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCMA65P1800TA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCMA65P1800TA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCMA65P1800TA.
Image MCMA65P1800TA
Part Number MCMA65P1800TA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-240AA
Packaging Box
Product Status Active
Structure Series Connection - All SCRs
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.8 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 65 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 120 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 95 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1150A, 1240A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)