IXYS MCNA220PD2200YB
Part No.:
MCNA220PD2200YB
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs - Modules
Package:
Y4-M6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCNA220PD2200YB.pdf
Description:
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR Y4-M
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Y4-M6
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Structure:
Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes:
1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State:
2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max):
220 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
345 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
7200A, 7780A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
1. How to order MCNA220PD2200YB on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCNA220PD2200YB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCNA220PD2200YB?
Image MCNA220PD2200YB
Part Number MCNA220PD2200YB
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case Y4-M6
Packaging Box
Product Status Active
Structure Series Connection - SCR/Diode
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 2.2 kV
Current - On State (It (AV)) (Max) 220 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 345 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 7200A, 7780A
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Operating Temperature -40°C ~ 140°C (TJ)