Microchip Technology MCP1825T-5002E/DC
Part No.:
MCP1825T-5002E/DC
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-223-6
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCP1825T-5002E/DC.pdf
Description:
IC REG LINEAR 5V 500MA SOT223-5
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
SOT-223-6
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
5V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.35V @ 500mA
Current - Output:
500mA
Current - Quiescent (Iq):
220 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
60dB (100Hz)
Control Features:
Enable, Power Good
Protection Features:
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MCP1825T-5002E/DC on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCP1825T-5002E/DC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCP1825T-5002E/DC?
Image MCP1825T-ADJE/DC MCP1825T-3302E/DC MCP1825T-1802E/DC MCP1825T-5002E/DC MCP1825T-3002E/DC
Part Number MCP1825T-ADJE/DC MCP1825T-3302E/DC MCP1825T-1802E/DC MCP1825T-5002E/DC MCP1825T-3002E/DC
Series - - - - -
Package/Case SOT-223-6 SOT-223-6 SOT-223-6 SOT-223-6 SOT-223-6
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Adjustable Fixed Fixed Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 6V 6V 6V 6V 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V 3.3V 1.8V 5V 3V
Voltage - Output (Max) 5V - - - -
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 500mA 0.35V @ 500mA 0.35V @ 500mA 0.35V @ 500mA 0.35V @ 500mA
Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
Current - Quiescent (Iq) 220 µA 220 µA 220 µA 220 µA 220 µA
PSRR 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C