Microchip Technology MCP6N16-100E/MS
Part No.:
MCP6N16-100E/MS
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Instrumentation, Op Amps, Buffer Amps
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCP6N16-100E/MS.pdf
Description:
IC INST AMP 1 CIRCUIT 8MSOP
Manufacturer:
Microchip Technology
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Amplifier Type:
Instrumentation
Number of Circuits:
1
Output Type:
Rail-to-Rail
Slew Rate:
Gain Bandwidth Product:
500 kHz
-3db Bandwidth:
Current - Input Bias:
2 pA
Voltage - Input Offset:
17 µV
Current - Supply:
1.1mA
Current - Output / Channel:
10 mA
Voltage - Supply Span (Min):
1.8 V
Voltage - Supply Span (Max):
5.5 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-MSOP
1. How to order MCP6N16-100E/MS on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCP6N16-100E/MS price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCP6N16-100E/MS?
Image MCP6N16T-010E/MS MCP6N16-100E/MS MCP6N16-100E/MF MCP6N16-001E/MS MCP6N16-001E/MF
Part Number MCP6N16T-010E/MS MCP6N16-100E/MS MCP6N16-100E/MF MCP6N16-001E/MS MCP6N16-001E/MF
Series - - - - -
Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-VDFN Exposed Pad 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) 8-VDFN Exposed Pad
Packaging Tape & Reel (TR) Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active Active
Amplifier Type Instrumentation Instrumentation Instrumentation Instrumentation Instrumentation
Number of Circuits 1 1 1 1 1
Output Type Rail-to-Rail Rail-to-Rail Rail-to-Rail Rail-to-Rail Rail-to-Rail
Slew Rate - - - - -
Gain Bandwidth Product 500 kHz 500 kHz 500 kHz 500 kHz 500 kHz
-3db Bandwidth - - - - -
Current - Input Bias 2 pA 2 pA 2 pA 2 pA 2 pA
Voltage - Input Offset 22 µV 17 µV 17 µV 85 µV 85 µV
Current - Supply 1.1mA 1.1mA 1.1mA 1.1mA 1.1mA
Current - Output / Channel - 10 mA 10 mA - -
Voltage - Supply Span (Min) 1.8 V 1.8 V 1.8 V 1.8 V 1.8 V
Voltage - Supply Span (Max) 5.5 V 5.5 V 5.5 V 5.5 V 5.5 V
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C