Micro Commercial Co MCQ15N10Y-TP
Part No.:
MCQ15N10Y-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCQ15N10Y-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH SOP-8
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
15A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
11.5mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
42 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
1925 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
2W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
8-SOP
1. How to order MCQ15N10Y-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCQ15N10Y-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCQ15N10Y-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCQ15N10Y-TP.
Image MCQ15N10YA-TP MCQ15N10Y-TP
Part Number MCQ15N10YA-TP MCQ15N10Y-TP
Manufacturer Micro Commercial Co Micro Commercial Co
Series - -
Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Obsolete
FET Type N-Channel N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta) 15A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 10A, 10V 11.5mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2270 pF @ 50 V 1925 pF @ 50 V
FET Feature - -
Power Dissipation (Max) 3.8W (Tj) 2W
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)