Micro Commercial Co MCU05N20A-TP
Part No.:
MCU05N20A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCU05N20A-TP.pdf
Description:
MOSFET N-CH 200VDS 30VGS 5A 78W
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
600mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
14.6 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
222 pF @ 25 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
90W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TO-252 (DPAK)
1. How to order MCU05N20A-TP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCU05N20A-TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCU05N20A-TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MCU05N20A-TP.
Image MCU05N20A-TP
Part Number MCU05N20A-TP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Packaging Bulk
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 222 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 90W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)