Micro Commercial Co MCW200N10YA-BP
Part No.:
MCW200N10YA-BP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMCW200N10YA-BP.pdf
Description:
MOSFET
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
2.7mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
166 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
10051 pF @ 50 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
375W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
1. How to order MCW200N10YA-BP on DeepFinds Electronics?
3. Are the MCW200N10YA-BP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MCW200N10YA-BP?
Image MCW200N10YA-BP
Part Number MCW200N10YA-BP
Manufacturer Micro Commercial Co
Series -
Package/Case TO-247-3
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 166 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10051 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 375W (Tj)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)