IXYS MDMA120U1600VA
Part No.:
MDMA120U1600VA
Manufacturer:
IXYS
Category:
Bridge Rectifiers
Package:
Module
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMDMA120U1600VA.pdf
Description:
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 120A V1-A
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Type:
Three Phase
Technology:
Standard
Voltage - Peak Reverse (Max):
1.6 kV
Current - Average Rectified (Io):
120 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.42 V @ 120 A
Current - Reverse Leakage @ Vr:
40 µA @ 1600 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
V1-A
1. How to order MDMA120U1600VA on DeepFinds Electronics?
3. Are the MDMA120U1600VA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MDMA120U1600VA?
Image MDMA120U1600VA
Part Number MDMA120U1600VA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case Module
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Type Three Phase
Technology Standard
Voltage - Peak Reverse (Max) 1.6 kV
Current - Average Rectified (Io) 120 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.42 V @ 120 A
Current - Reverse Leakage @ Vr 40 µA @ 1600 V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)