IXYS MEK95-06DA
Part No.:
MEK95-06DA
Manufacturer:
IXYS
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-240AA
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMEK95-06DA.pdf
Description:
DIODE MODULE GP 600V 95A TO240AA
Shipping
Inventory:167
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-240AA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
95A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.55 V @ 100 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 mA @ 600 V
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Chassis Mount
Supplier Device Package:
1. How to order MEK95-06DA on DeepFinds Electronics?
3. Are the MEK95-06DA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MEK95-06DA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MEK95-06DA.
7.How to contact us to get technical supports, such as MEK95-06DA pin diagram, MEK95-06DA datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MEK95-06DA
Part Number MEK95-06DA
Manufacturer IXYS
Series -
Package/Case TO-240AA
Packaging Bulk
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 95A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 100 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 300 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 2 mA @ 600 V
Operating Temperature - Junction -40°C ~ 150°C