Micrel Inc. MIC5305-2.8BD5
Part No.:
MIC5305-2.8BD5
Manufacturer:
Micrel Inc.
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
DeepFinds ElectronicsMIC5305-2.8BD5.pdf
Description:
IC REG LINEAR 150MA LOW DROPOUT
Manufacturer:
Micrel Inc.
Series:
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.8V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
Current - Output:
150mA
Current - Quiescent (Iq):
150 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
TSOT-23-5
1. How to order MIC5305-2.8BD5 on DeepFinds Electronics?
3. Are the MIC5305-2.8BD5 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MIC5305-2.8BD5?
Image MIC5305-2.8BD5 MIC5305-1.5YD5 MIC5305YML MIC5305-2.5YML MIC5305-2.85YD5
Part Number MIC5305-2.8BD5 MIC5305-1.5YD5 MIC5305YML MIC5305-2.5YML MIC5305-2.85YD5
Manufacturer Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc. Micrel Inc.
Series - - - - -
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
Output Type Fixed Fixed Adjustable Fixed Fixed
Number of Regulators 1 1 1 1 1
Voltage - Input (Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V 1.5V 1.25V 2.5V 2.85V
Voltage - Output (Max) - - 5.5V - -
Voltage Dropout (Max) - - 0.85V @ 150mA - 0.85V @ 150mA
Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA
Current - Quiescent (Iq) 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA 150 µA
PSRR 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz) 85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C